Tietoa ja ajankohtaisia uutisia autismikirjosta sekä kirjoon liittyviä linkkejä
Aspergerin oireyhtymä on autismikirjoon kuuluva neurobiologinen keskushermoston kehityshäiriö,
joka aiheuttaa vaihtelevia toiminnan esteitä.
Asperger-henkilöllä saattaa esiintyä stressinsietokyvyssä, vuorokausirytmissä ja muistitoiminnoissa häiriöitä. Asperger-henkilöllä aistien välittämä tieto ja sen tulkinta on yksilöllistä ja eriasteisesti poikkeavaa. Aistiyliherkkyyksiä sekä motorista kömpelyyttä esiintyy Asperger-henkilöillä myös.
Aspergerin oireyhtymä saattaa näkyä ulospäin katsekontaktin, äänenkäytön, puheilmaisun tai kehonkielen lievinä poikkeavuuksina. Oireyhtymään liittyvät oireet saattavat vaihdella suurestikin henkilön, ympäristön ja tilanteen mukaan lievistä täysin invalidisoiviin.
Aikuisiällä Aspergerin oireyhtymään liittyy usein myös samanaikaisia psykiatrisia häiriöitä, kuten masennusta, pakko-oireisuutta tai lyhytaikaisia psykoottisia reaktioita.
Aspergerin oireyhtymään liittyviä yleisiä piirteitä ovat:
Vuorovaikutukseen liittyviä erityispiirteitä:
Aspergeriin liittyy myös hyvin paljon vahvuuksia:
Suomen Aspergeryhdistys ry
Vertaisryhmätarjonta
Keski-Suomen Autismiyhdistys ry
Asperger-naisten ryhmä
Asperger-aikuisten ryhmä
Suomen Aspergeryhdistys ry
Lappeenrannan vertaisryhmä
Autismi- ja Aspergerliiton vertaisosaajat antavat tukea, kun autismikirjon diagnoosi on tuore tai ole vielä varmistunut. Vertaisosaajat ovat autismikirjon aikuisia, vanhempia ja omaisia, joilla on omakohtainen kokemus autismikirjosta ja arjessa selviytymisestä.
Kaikki vertaisosaajat ovat käyneet Autismi- ja Aspergerliiton vertaisosaajakoulutuksen. He tekevät vapaaehtoistyötä. He antavat lyhytkestoista tukea täysi-ikäisille.
Jos kaipaat kuuntelijaa, keskustelua tai tukea, ota yhteys vertaisosaajaan:
www.autismiliitto.fi / vertaisosaaja
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 1640
Vaalikaamme erilaista tapaa viestiä ja kokea maailma.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 1190
Ryhmä asseille, assipiirteisille, sekä näiden perheenjäsenille ja läheisille.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 800
Salainen Autismikirjolaiset
Jäseniä: -
Naispuolisten autismikirjolaisten
salainen ryhmä.
Yhteyshenkilö ryhmään pääsemiseksi:
minttu.aalto ät asy.fi
Suljettu Vanhemmat
Jäseniä: Noin 80
Ryhmä on tarkoitettu vertaistueksi asperger ja autismikirjon tyttöjen vanhemmille. Ryhmä on tarkoitettu tueksi ja voimavaraksi ainoastaan vanhemmille. Emme hyväksy ryhmään alan opiskelijoita, ammattilaisia tai muita kiinnostuneita.Autismikirjolaiset Salainen
Jäseniä: -
Ryhmän tavoitteena verkoistoitua käsitöitä työnään tekevien ja sellaisesta haaveilevien kesken.
Jos haluat mukaan tai lisätietoja, laita viesti osoitteeseen asperger.lpr ät gmail.com
Suljettu Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 220
Aikuisten assien keskustelupaikka. Olet tervetullut, jos sinulla on Asperger-diagnoosi, odotat vielä diagnoosia tai olet AS-oireinen.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 30
Ryhmä on tarkoitettu autisminkirjolaisille ja autismin kirjosta kiinnostuneille henkilöille.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 80
Tämä ryhmä on tarkoitettu jo aikuisten autististen lasten vanhemmille kokemusten vaihtoon ja vertaistueksi.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 380
Asperger-lasten vanhempien vertaistukiryhmä. Täällä jaat arjen iloja ja suruja. Jäseneksi haluavalta ylläpito pyytää pientä esittelyä.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 230
Tämä ryhmä on tarkoitettu vanhemmille joiden lapsilla on joku kehityksellinen neuropsykiatrinen oireyhtymä (autisminkirjo, adhd, tourette ym.) Nepsy lapsen kasvattaminen on haastavaa ja voimia vievää, vuodesta toiseen. Tämä rasittaa parisuhdetta tai estää/vaikeuttaa luomasta sellaista. Ryhmässä jaamme parisuhteeseen liittyviä iloja ja suruja. Ryhmässä voimme myös päästellä höyryjä ymmärtävässä ja luottamuksellisessa seurassa.
Suljettu Vanhemmat
Jäseniä: Noin 990
Ryhmä ADHD- ja asperger-lasten vanhemmille.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 830
Ryhmä meille, jotka tiedämme millaista on elää autistisen perheenjäsenen kanssa. Tarjolla toivottavasti hyviä neuvoja, ymmärrystä ja rohkaisuakin!
Ryhmä on tarkoitettu ainoastaan autismin kirjon lasten vanhemmille tueksi ja voimavaraksi. Emme hyväksy ryhmään alan opiskelijoita tai muita kiinnostuneita.
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 760
Vertaistukiryhmä autisminkirjolaisten vanhemmille. Diagnoosia ei vielä tarvitse olla!
Suljettu Vanhemmat Autismikirjolaiset
Jäseniä: Noin 180
F82/F83/F84 lasten vertaistukiryhmä hyvässä hengessä.